Sokan egyetértünk abban, hogy 2020-ban az érzelmi intelligencia az egyik legfontosabb kompetencia, különösen most, amikor az emberek pszichológiai biztonság igénye felértékelődött.
Az EQ X-Press tréningen a vezetők, nehéz sorsú fiatalok pályaválasztási dilemmáit, kommunikációs nehézségeit fejlesztik a mentorálás és a coacholás eszközeivel. A fiataloknak jövőképük megalkotásában, az oda vezető utat szegélyező akadályok leküzdésében, céltudatosságra nevelésben, az önmenedzselési kompetenciák kialakításában segítenek.
Az együttműködés sikeressége érdekében a vezetőknek olyan, az érzelmi intelligenciájukhoz kapcsolódó kompetenciáikat kell előtérbe helyezniük, mint az empátia, az ösztönzés, a másik érzelmeinek megfelelő dekódolása és kezelése, vagy az egyénre hangolt kommunikáció.
Első hallásra elképzelhetetlennek tűnt, hogy ezt online valósítsuk meg.
Hiába a vírushelyzet, mi nem állhattunk meg!
Mivel az élet megy tovább és a partnereink sem állnak meg, mi is folyamatosan a lehetőségeket keressük. Rájöttünk, hogy a szakmánkban nincs olyan akadály, amit ne tudnánk közösen kiküszöbölni ha igazán fontosnak tartjuk a vezetők és a fiatalok fejlődését, akkor ezt online is kivitelezhetővé tesszük.
A LAMBDA Systeme vezetői, sok cégtől eltérően nem azt mondták, hogy halasszuk el a tréninget, hanem vállalták, bevállalták, nagyon várták! Így született meg biztonságos otthoni körülmények között, online környezetben az egyik legformabontóbb programunk.
Részünkről mi kellett hozzá?
- Elköteleződés, kreativitás, nyitottság, új perspektívák
- Számos egyeztetés, tervezés, a program átvitele pontról, pontra az online térbe
- Technikai feltételek megteremtése, minden oldalon
- Hit
Lambda részéről mi kellett hozzá?
- A résztvevők maximális érdeklődésének felkeltése
- Heteken át tartó egyeztetés, közös gondolkodás
- Összefogás: ennek köszönhetően a különböző városokban lakó fiatalok, egyszerre ebédelhettek közösen mentoraikkal
A tréning alatt rengeteg, az életben fontos dolog definícióját és gyakorlati példáit értelmezték és dolgozták ki együtt a fiatalok mentoraikkal saját fejlődésük érdekében: flow, tudatos gondolkodás, önmotiváció és jövőkép, sokszínűség elfogadása. Nem volt könnyű egyik fiatal számára sem a nehéz szituációkban való helytállás, de a mentoraik készek álltak mindenben segíteni őket, így történhetett meg a közös fejlődés, egymás támogatása.
Minden résztvevőnek le kellett győzni a paradigmákat, félelmeket.
Első hallásra a Lambda Systeme vezetői is tartottak a szituációtól: “…hogyan lehet közel kerülni online a fiatalokhoz, akiknek ez a típusú kommunikáció eleve szokatlan, ráadásul rögtön vadidegen emberekkel kell összekapcsolódniuk. A tapasztalás azt mutatja, hogy a fiatalok készség szinten jobban kezelik a technikát és pillanatok alatt tudnak idomulni hozzá.” – Wiesinger Raimund, ügyvezető
Tartottunk tőle, hogy a bizalom nem fog maradéktalanul kialakulni mentor és mentorált között webkamerán keresztül és félő volt, hogy az érzelmi bevonódás sem lesz a személyes interakciókhoz foghatóan katartikus, ennek ellenére az intimitás létrejött, megtörtént a csoda, és végül egyszerre sírtunk az ország minden szegletében.
Most már mi is biztosan állítjuk, hogy mindez lehetséges, ha maximálisan alkalmazkodunk a helyzethez és kihasználjuk a technika adta lehetőségeket, hogy elérjük a közös célt: a fiatalok és a vezetők fejlődését.